اساس کار در یک آزمایشگاه چیست؟

اساس کار آزمایشگاه

۱۵ آذر ۱۳۹۹ | ۱۲:۰۲ کد : ۶ گزیده اخبار
تعداد بازدید:۱۹۱
اساس کار آزمایشگاه

سازمان ملی استاندارد ایران در چهارچوب اصل44 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر واگذاری خدمات خود به بخش خصوصی، امور مربوط به آزمون وکنترل کیفیت عملکرد، ایمنی، رده انرژی، کالیبراسیون، بازرسی کالا و...... را به شرکتهای خصوصی واجد شرایطی که مورد تائید آن سازمان باشند واگذار نموده است. در واقع یک شرکت آزمایشگاهی مسئولیت بسیار حساس کنترل کیفیت یک کالا مطابق با استاندارد ملی و یا بین المللی مربوطه را بر عهده دارد.

*این کالا ممکن است از کالاهای تولید داخل توسط تولیدکنندگان داخلی در کارخانجات باشد ویا اینکه جزو کالاهای وارداتی خارج کشور باشد که در گمرک قبل از ترخیص مورد بررسی قرار می گیرند. نحوه کار بدین صورت است که قسمتی ازکالای موجود در انبار کارخانجات جهت کالاهای تولیدی ویا از کانتینر محموله جهت کالاهای وارداتی توسط شرکت های بازرسی که وظیفه نمونه برداری وپلمپ را بر عهده دارند، کالا نمونه برداری شده وپلمپ می گردد ونمونه پلمپ شده طی نامه ای از طریق اداره استاندارد شهرستان مربوطه یا از طریق همان شرکت بازرسی به آزمایشگاه استاندارد ارجاع داده می شود وآزمایشگاه پس از بررسی پلمپ اقدام به فک آن نموده وفرآیند آزمون را مطابق با استانداردهای مورد تائید سازمان ملی استاندارد شروع می نماید وپس از اتمام آزمون، تمامی اطلاعات مربوط به جواب آزمون را طی یک گواهی در قالب یک نتیجه آزمون به اداره استاندارد مربوطه به صورت پلمپ شده ارسال می نماید. در آخر با توجه به نتایج صادر شده آزمایشگاه، اداره استاندارد مربوطه در صورت مورد تائید بودن نتیجه آزمون نسبت به صدور مجوز ترخیص کالا از گمرک اقدام می نماید ودر غیر این صورت طی نامه ای مغایرت کالا را با استانداردهای مربوطه به گمرک اعلام نموده وکالا می بایست مرجوع گردد. همچنین در مورد کالاهای تولید داخل که می بایست پروانه کاربرد علامت استاندارد را دریافت نمایند این فرآیند بصورت منظم وپی درپی به فواصل زمانی مشخص انجام می گیرد.

البته گفتنی است که فرآیند اخذ گواهینامه انطباق جهت کالاهای وارداتی از طریق آزمون درآزمایشگاههای مربوطه یکی از راههای ترخیص کالا می باشند وراههای دیگری نیز ازجمله اخذ گواهی بازرسی در مبدٌأ، استناد به سوابق قبولی ما قبل (با تائید مدیرکل)، ثبت کالا، کالای خاص وجود دارند که می توان با داشتن مدارک ومستندات بصورت گواهی فرآیند ترخیص را انجام داد ونیازی به آزمون درآزمایشگاه نباشد.


نظر شما :